Andreas Däscher, symbol rewolucji w skokach narciarskich lat 40. i 50. XX wieku, zmarł w wieku 96 lat. Jego innowacyjna technika skakania zmieniła oblicze dyscypliny w sposób równie przełomowy, jak wprowadzenie stylu V przez Bokloeva.
Podróż w czasie
Dla kibiców skoków narciarskich, przygoda Däschera zaczęła się wiele lat wcześniej. Urodzony w Davos w 1927 roku, Szwajcar wziął udział w czterech edycjach igrzysk olimpijskich, osiągając szczyt formy w Cortinie d’Ampezzo w 1956 r. Ale to nie rekordy, które stawiają go w centrum uwagi świata skoków narciarskich.
Narodziny nowego stylu
Däscher, w rozmowie z anzeigervonsaanen.ch, opowiedział o swoich początkach i trudnościami związanych z nietypowym stylem skakania. Mimo że był krytykowany przez trenerów i sędziów, pewnego dnia spotkał się z dr. Reinhardem Straumannem, szwajcarskim inżynierem lotniczym, który uważał, że styl Däschera to przyszłość. Po testach w tunelu aerodynamicznym i niezliczonych badaniach, Międzynarodowy Związek Narciarski FIS w 1958 r. uznał styl Däschera za oficjalną technikę.
Człowiek za legendą
Poza skokami, Däscher prowadził własny biznes w branży instalacji sanitarnych i grzewczych. Mimo zawirowań życiowych, pozostawał aktywny i zaangażowany w sport i rodzinę.
Dylemat historyczny
Nie był jedynym, który wprowadził zmiany w technice skoków. Erich Windisch, niemiecki skoczek, miał podobny styl skakania. Istnieją różnice między techniką Däschera a Windischa, ale obaj zostali uznani za pionierów stylu klasycznego. Dziedzictwo Däschera w świecie skoków narciarskich jest niezaprzeczalne i będzie trwać przez pokolenia.