W skokach narciarskich szykuje się prawdziwa rewolucja. Od sezonu 2026/2027 kobiecy i męski kalendarz Pucharu Świata mają zostać całkowicie zintegrowane. Informację tę przekazał na Forum Nordicum dyrektor Pucharu Świata, Sandro Pertile, który przedstawił szczegóły nadchodzących zmian oraz wskazał, że to dopiero początek przekształceń, jakie czekają tę dyscyplinę.
Sandro Pertile o zmianach w kalendarzu
Podczas Forum Nordicum w Bad Mitterndorf Sandro Pertile, dyrektor cyklu Pucharu Świata, podsumował miniony sezon i zapowiedział kolejne zmiany. W sezonie 2025/2026 skoczkowie i skoczkinie wystąpią wspólnie w 10 z 17 zaplanowanych wydarzeń, a już od sezonu 2026/2027 mężczyźni i kobiety będą startować w identycznym kalendarzu. Decyzja FIS ma na celu zwiększenie zainteresowania kobiecymi skokami, a także optymalizację kosztów organizacji.
– „Wspólny kalendarz ma wywołać efekt domina, który pozwoli na rozwój skoków kobiet,” – komentuje Pertile. „Skoki pań mają ogromny potencjał, a my chcemy go w pełni wykorzystać” – dodaje.
Trzy etapy integracji kalendarza PŚ
Proces przejścia do jednego, zintegrowanego kalendarza jest rozłożony na trzy etapy:
- Etap 1 (2024/2025): 7 z 15 wydarzeń PŚ ma być wspólnych dla mężczyzn i kobiet, co stanowi około 50% kalendarza.
- Etap 2 (2025/2026): wzrost liczby wspólnych zawodów do 10 z 17, co oznacza zdecydowaną większość konkursów.
- Etap 3 (2026/2027): pełna integracja – kobiety i mężczyźni rywalizować będą w identycznym cyklu o Kryształową Kulę.
W nadchodzącym sezonie zawodnicy obu płci będą wspólnie startować m.in. w Lillehammer, Engelbergu, Willingen, Lake Placid, Oslo, Vikersund i Lahti.
Zmiany techniczne i wyzwania organizacyjne
Jak przyznaje Pertile, nowe zasady wymagają przemyślanych rozwiązań technicznych, by zawody były atrakcyjne dla kibiców. „Nie możemy spędzać całego dnia na skoczni. Kibic nie będzie gotowy towarzyszyć nam od rana do wieczora,” zauważa. FIS zamierza skrócić czas trwania imprez oraz dostosować harmonogram, by zachować dynamikę zawodów.
Jednym z wyzwań będzie także włączenie do kalendarza PŚ aren, na których dotąd występowali wyłącznie mężczyźni, takich jak Ruka. Pertile zapewnia, że zmiany pozwolą na większe otwarcie dla zawodniczek, zapowiadając m.in. możliwość wprowadzenia Turnieju Czterech Skoczni dla kobiet.
Co oznacza wspólny kalendarz dla przyszłości skoków?
Decyzja o integracji kalendarza wpisuje się w szerszy proces ewolucji skoków narciarskich, który rozpocznie się pełną parą po Igrzyskach Olimpijskich. FIS przewiduje, że wspólne zawody pomogą w rozwoju żeńskiej rywalizacji, przyciągając większe zainteresowanie sponsorów i kibiców.