Kompleks skoczni Gol...
43-440 Goleszów...
Miejscem, gdzie historia i współczesność skoków narciarskich splatają się w jedno, jest Goleszów. Na szczególną uwagę zasługuje tu kompleks skoczni narciarskich Olimpii Goleszów – dwie skocznie narciarskie położone ramię w ramię, z punktami konstrukcyjnymi K 30 (HS-33) i K 17 (HS-20).
Początki skoków narciarskich w Goleszowie sięgają 1926 roku, kiedy to powstała pierwsza skocznia na Grabówce. Niedługo potem, w 1930 roku, pod Goleszowską Górą zbudowano kolejną skocznię o rozmiarze 35 metrów.
W latach 60. XX wieku, obecnie istniejące skocznie zyskały nowe oblicze, pokryte igelitem. Zasługą tego rozwoju była inicjatywa Leopolda Tajnera, który nie tylko zmodernizował skocznie, ale także zainstalował oświetlenie i pokrył zeskoki matami – najpierw ze słomy, a potem płótnem brezentowym czy matami kokosowymi – umożliwiając skoki latem.
Teraz skocznie w Goleszowie należą do klubu Olimpia Goleszów i są nadal naturalne, pokryte igelitem. Zawody, które odbywają się na nich, przyciągają młodych, ambitnych skoczków. Co roku odbywa się tutaj rozpoczynający sezon letni Memoriał Leopolda i Władysława Tajnerów.
Można dostrzec ślady dwóch innych skoczni, które nie są już aktywne, ale ich konstrukcje rozbiegu i zeskoku wciąż są widoczne.
Memoriał Leopolda i Władysława Tajnerów to międzynarodowy konkurs skoków narciarskich dla dzieci, odbywający się corocznie od 2001 roku. Pierwsze lata zawody były organizowane ku czci Leopolda Tajnera, a od 2013 roku, po śmierci Władysława Tajnera w 2012, konkurs oddaje hołd obu braciom. Zawody tradycyjnie rozgrywane są 3 maja na skoczniach narciarskich w Goleszowie.