Niesamowity, niepowtarzalny obiekt, znanym jako Orlinek, niesie ze sobą historię prawie stoletnią. Pierwszy skok z tej skoczni narciarskiej wykonano w 1912 roku, kiedy to nosiła ona nazwę Schneekoppenschanze. Przez lata swojego istnienia skocznia rozbudowywana była dwa razy, a jej rekord, ustalony przez Niemca Karla-Heinza Breitera w 1938 roku, wynosił 45,5 metra.

Powstanie legendy: Nowa skocznia i początki Orlinka

Po zakończeniu działań wojennych, pod wodzą Stanisława Marusarza, powstał nowy skok narciarski, nazwany Orlinek. Ta nazwa nawiązywała do Szkoły Orląt, działającej w Karpaczu w latach 1945-1946. Orlinek stał dumnie do 1962 roku, kiedy wieża najazdowa uległa zniszczeniu w wyniku silnego wiatru.

Renowacja i zmiany: Przemiany Orlinka

Odrodzenie Orlinka nastąpiło w 1978 roku, kiedy skocznia została odbudowana, z nowym najazdem metalowej konstrukcji i punktem konstrukcyjnym na 73. metrze. Z myślą o Mistrzostwach Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym w 2001 roku, skocznia w 2000 roku przeszła gruntowną modernizację. Skocznia zyskała na długości (punkt „K” wynosił 85 m), a także zamontowano windę dla zawodników i nowe stanowiska dla sędziów.

Orlinek w walce: Młodzieżowe Mistrzostwa Świata 2001

Przełom stycznia i lutego 2001 roku był czasem, kiedy Orlinek stał się areną rywalizacji najlepszych młodych skoczków i kombinatorów norweskich. Finlandia triumfowała w zawodach drużynowych 1 lutego, pokonując Austrię i Niemcy. Dwa dni później, w rywalizacji indywidualnej, zwyciężył Veli-Matti Lindström, wyprzedzając Manuela Fettnera i Floriana Liegle.

2004 roku, Orlinek gospodarzem mistrzostw Polski

Rok 2004 to czas, kiedy na Orlinku rozegrały się Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich. Wówczas to Adam Małysz wznosił się na rekordowe 94,5 metra. Niestety, od sezonu 2009/2010 na skoczni nie odbyły się żadne zawody. W 2011 roku, sekcja skoków narciarskich klubu sportowego w Karpaczu została zlikwidowana, co zdecydowanie skomplikowało możliwość powrotu do organizacji zawodów.

Orlinek poza zimą: Centrum sportów ekstremalnych

W sezonie letnim, wieża skoczni przekształca się w centrum sportów ekstremalnych. Daje możliwość skoków na bungee, zjazdów na linie i służy jako punkt widokowy. Niestety, dolna część zeskoku, zalana wodą, ulega stopniowemu niszczeniu.

Wymiary Orlinka: Księga rekordów

Obiekt Orlinek ma punkt konstrukcyjny na 85 metrach, natomiast jego wielkość (HS) wynosi 94 metry. Długość najazdu wynosi 85 metrów, a nachylenie progu to 10°. Wysokość progu to 2,2 metra, a nachylenie zeskoku to 33°.

Rekordziści skoczni Orlinek

  1. 1 lutego 2001 – Finlandia Veli-Matti Lindström – 92,5 m – Mistrzostwa Świata Juniorów
  2. 28 stycznia 2004 – Polska Mateusz Rutkowski – 92,5 m – Mistrzostwa Polski – wyrównanie rekordu
  3. 29 stycznia 2004 – Polska Adam Małysz – 94,5 m – Mistrzostwa Polski

Orlinek im. Stanisława Marusarza to miejsce, które, mimo zmieniających się okoliczności, nadal jest symbolem skoków narciarskich w Karpaczu.

Oceń skocznię - napisz recenzję

Your review is recommended to be at least 140 characters long

image

image