Kompleks skoczni Gol...
43-440 Goleszów...
W 1924 roku powstała jedna z czterech skoczni normalnych w Polsce – Krucza Skała. Zlokalizowana na zboczu wzniesienia Krucza Skała w Górach Kamiennych, skocznia w Lubawce stała się punktem konstrukcyjnym na wysokości 85 metrów.
Po intensywnych poszukiwaniach terenu i spełnieniu szeregu warunków, skocznia została zbudowana w 1924 roku w miejscowości Ullersdorf. W listopadzie tego samego roku odbyła się uroczystość otwarcia, a skoczni nadano imię projektanta, Gilera. Pierwsze międzynarodowe zawody odbyły się w ramach mistrzostw powiatu kamiennogórskiego w 1926 roku.
W 1947 roku Jan Dawidek ustanowił pierwszy powojenny rekord na skoczni, osiągając 52 metry. Prace remontowe rozpoczęte w 1949 roku pozwoliły na kontynuację rozwoju skoczni. W 1953 roku odbyły się zawody upamiętniające rocznicę powstania Armii Radzieckiej, a Kazimierz Nowakowski pobił rekord skoczni, osiągając 52 metry. Dzięki zaangażowaniu Stanisława Marusarza, polski skoczek, skocznia w Lubawce została uznana za odpowiedni obiekt do przeprowadzania zawodów rangi ogólnopolskiej.
W 1978 roku skocznia gościła zawody Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży. Ich sukces przyczynił się do regularnego wykorzystywania obiektu podczas kolejnych spartakiad organizowanych przez województwo jeleniogórskie i wałbrzyskie. W 1984 roku podjęto decyzję o modernizacji skoczni, co pozwoliło na kontynuację zawodów. Kolejne modernizacje miały miejsce w latach 1997 i 2016. Ostatnie zawody na skoczni odbyły się w lutym 2010 roku w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych.
W 2015 roku województwo dolnośląskie zostało wybrane do organizacji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Planowano, że skoczkowie i kombinatorzy norwescy będą rywalizować na skoczni w Lubawce. Mimo braku śniegu, przeprowadzono modernizację skoczni, w tym budowę nowego rozbiegu i poprawy w obrębie buli dojazdu. Uroczyste otwarcie odnowionego obiektu odbyło się w lutym 2016 roku, w obecności mistrza olimpijskiego Wojciecha Fortuny oraz przedstawicieli samorządu lokalnego i Polskiego Związku Narciarskiego.
Wraz z otwarciem skoczni nadano jej oficjalną nazwę „Krucza Skała w Lubawce”. Planowane jest również rozszerzenie kompleksu poprzez budowę małej skoczni, która zostanie nazwana imieniem zmarłego trenera i działacza Wiesława Dygonia. Miasto Lubawka pozyskało dotacje na budowę wieży sędziowskiej oraz małej skoczni narciarskiej na przeciwstoku obiektu Krucza Skała.
Skocznia narciarska Krucza Skała w Lubawce jest nie tylko miejscem bogatym w historię, ale także świadkiem licznych sukcesów sportowych. Jej modernizacje i rozbudowa potwierdzają zaangażowanie lokalnej społeczności w rozwój narciarstwa i organizację prestiżowych zawodów. Przyszłość obiektu wydaje się obiecująca, a kolejne planowane inwestycje będą sprzyjać dalszemu rozwojowi skoków narciarskich w regionie.