Kompleks skoczni Gol...
43-440 Goleszów...
Majestatyczny kompleks igelitowych skoczni narciarskich na północno-wschodnim stoku góry Równia (610 m n.p.m.), znany także jako K34 i K24, zainaugurował swoją działalność 1 września 1973 roku. Za konstrukcję odpowiedzialny był Jurand Jarecki, ceniony architekt modernistyczny i były skoczek. Zawody inauguracyjne równocześnie stanowiły pożegnanie z profesjonalnym skokiem dla Józefa Przybyły, jednej z czołowych postaci tej dyscypliny z lat 60. Kompleks zdobył sobie sympatię lokalnej społeczności, której członkowie nadali obiektom urocze pseudonimy „Szyndzielnia” i „Kozia Górka”, nawiązując do pobliskich szczytów. Nieco później, po kilku miesiącach, otwarto również trzecią, niewielką skocznię K10.
Koniec lat 80. przyniósł jednak okres zaniedbań. LKS Klimczok Bystra, klub prowadzący skocznie, borykał się z problemami finansowymi i nie mógł sprostać kosztom remontu. Ostatnie zawody na tych skoczniach odbyły się w 1994 roku. Przełom nastąpił w 2010 roku, kiedy to Zbigniew Banet, prezes klubu, podjął decyzję o budowie dwóch nowych skoczni pokrytych igelitem (K29 i K18). Autorem ponownie okazał się Jurand Jarecki. W projekt zaangażowany był również Krzysztof Horecki, geodeta współpracujący z PZN i FIS. Za prace budowlane odpowiadała firma kierowana przez Jana Kowala, byłego zawodnika znanego z Pucharu Świata.
Rok 2013 przyniósł pierwszą edycję Memoriału Józefa Przybyły na nowych skoczniach, a w roku 2018 u podnóża zeskoku odsłonięto tablicę poświęconą temu sławnemu skoczkowi. W perspektywie najbliższych lat planowane jest rozbudowanie kompleksu o trzecią, 60-metrową skocznię.
W Bielsku-Białej, w Bystrej Śląskiej, znajduje się pierwotna skocznia narciarska wybudowana w 1955 roku, na której to rekordzistą był Józef Przybyła, skaczący aż 26 metrów. Niestety, w latach 60. skocznia zaczęła wykazywać oznaki starości i nie nadawała się już do użytku. W rezultacie, w 1973 roku zdecydowano się na budowę trzech nowych obiektów – Szyndzielnia K-34, Kozia Górka K-24 i K-10, wszystkie wyłożone matami igelitowymi. Te obiekty służyły do 1994 roku, kiedy to odbyły się ostatnie zawody w Bystrej.
Przełom nastąpił w 2010 roku, kiedy to klub LKS Klimczok Bystra zdecydował o budowie dwóch nowych igelitowych skoczni: HS31 i HS19. Na większej z nich, Szyndzielni, rekord skoczni ustanowił Jakub Wolny, skaczący aż 34 metry. W przyszłości planowane jest również postawienie 60-metrowego obiektu, co niewątpliwie będzie kolejnym milowym krokiem w historii skoków w Bystrej.
Bystra to wieś położona w województwie śląskim, w powiecie bielskim, w gminie Wilkowice. Korzystny mikroklimat, duże nasłonecznienie i rześkie, górskie powietrze, a także niezniszczone lasy sprawiają, iż od II połowy XIX wieku Bystra uznawana jest za miejscowość wypoczynkową.
Równanie rekordów skoczni
Na liście rekordzistów skoczni K29 znajdują się Piotr Kudzia, Szymon Jojko i Mateusz Małyjurek, którzy zimą 2012 roku skoczyli po 28 metrów. Jakub Wolny jest natomiast rekordzistą skoczni latem z wynikiem 34 metrów z października 2010 roku. Te wyniki zapowiadają tylko większe osiągnięcia w przyszłości na tych obiektach, które od lat tworzą historię skoków narciarskich.