Majestatyczny kompleks igelitowych skoczni narciarskich na północno-wschodnim stoku góry Równia (610 m n.p.m.), znany także jako K34 i K24, zainaugurował swoją działalność 1 września 1973 roku. Za konstrukcję odpowiedzialny był Jurand Jarecki, ceniony architekt modernistyczny i były skoczek. Zawody inauguracyjne równocześnie stanowiły pożegnanie z profesjonalnym skokiem dla Józefa Przybyły, jednej z czołowych postaci tej dyscypliny z lat 60. Kompleks zdobył sobie sympatię lokalnej społeczności, której członkowie nadali obiektom urocze pseudonimy „Szyndzielnia” i „Kozia Górka”, nawiązując do pobliskich szczytów. Nieco później, po kilku miesiącach, otwarto również trzecią, niewielką skocznię K10.

Zaniedbane Obiekty i Wznowienie Tradycji

Koniec lat 80. przyniósł jednak okres zaniedbań. LKS Klimczok Bystra, klub prowadzący skocznie, borykał się z problemami finansowymi i nie mógł sprostać kosztom remontu. Ostatnie zawody na tych skoczniach odbyły się w 1994 roku. Przełom nastąpił w 2010 roku, kiedy to Zbigniew Banet, prezes klubu, podjął decyzję o budowie dwóch nowych skoczni pokrytych igelitem (K29 i K18). Autorem ponownie okazał się Jurand Jarecki. W projekt zaangażowany był również Krzysztof Horecki, geodeta współpracujący z PZN i FIS. Za prace budowlane odpowiadała firma kierowana przez Jana Kowala, byłego zawodnika znanego z Pucharu Świata.

Pamięć o Przybyle i Wizje na Przyszłość

Rok 2013 przyniósł pierwszą edycję Memoriału Józefa Przybyły na nowych skoczniach, a w roku 2018 u podnóża zeskoku odsłonięto tablicę poświęconą temu sławnemu skoczkowi. W perspektywie najbliższych lat planowane jest rozbudowanie kompleksu o trzecią, 60-metrową skocznię.

Bystra Śląska: Tam gdzie skoki mają swoją historię

W Bielsku-Białej, w Bystrej Śląskiej, znajduje się pierwotna skocznia narciarska wybudowana w 1955 roku, na której to rekordzistą był Józef Przybyła, skaczący aż 26 metrów. Niestety, w latach 60. skocznia zaczęła wykazywać oznaki starości i nie nadawała się już do użytku. W rezultacie, w 1973 roku zdecydowano się na budowę trzech nowych obiektów – Szyndzielnia K-34, Kozia Górka K-24 i K-10, wszystkie wyłożone matami igelitowymi. Te obiekty służyły do 1994 roku, kiedy to odbyły się ostatnie zawody w Bystrej.

Rozwój skoków w XXI wieku

Przełom nastąpił w 2010 roku, kiedy to klub LKS Klimczok Bystra zdecydował o budowie dwóch nowych igelitowych skoczni: HS31 i HS19. Na większej z nich, Szyndzielni, rekord skoczni ustanowił Jakub Wolny, skaczący aż 34 metry. W przyszłości planowane jest również postawienie 60-metrowego obiektu, co niewątpliwie będzie kolejnym milowym krokiem w historii skoków w Bystrej.

Skocznie otoczone naturą

Bystra to wieś położona w województwie śląskim, w powiecie bielskim, w gminie Wilkowice. Korzystny mikroklimat, duże nasłonecznienie i rześkie, górskie powietrze, a także niezniszczone lasy sprawiają, iż od II połowy XIX wieku Bystra uznawana jest za miejscowość wypoczynkową.

Równanie rekordów skoczni

Na liście rekordzistów skoczni K29 znajdują się Piotr Kudzia, Szymon Jojko i Mateusz Małyjurek, którzy zimą 2012 roku skoczyli po 28 metrów. Jakub Wolny jest natomiast rekordzistą skoczni latem z wynikiem 34 metrów z października 2010 roku. Te wyniki zapowiadają tylko większe osiągnięcia w przyszłości na tych obiektach, które od lat tworzą historię skoków narciarskich.

Oceń skocznię - napisz recenzję

Your review is recommended to be at least 140 characters long

image

image