Audi Arena Oberstdorf, wcześniej znana jako Erdinger Arena i Skisprungstadion am Schattenberg, to kompleks pięciu skoczni narciarskich położony w Oberstdorfie (Bawaria). Usytuowany na zboczu góry Schattenberg, stanowi serce niemieckiego skoków narciarskich.

Główna atrakcja – Schattenbergschanze

Największa skocznia kompleksu, Schattenbergschanze (K120, HS 137), jest gospodarzem corocznego konkursu Turnieju Czterech Skoczni. Wyposażona w sztuczne oświetlenie i trybuny na 27 005 miejsc, spełnia wszystkie oczekiwania fanów skoków narciarskich.

Pozostałe skocznie kompleksu

W Audi Arena Oberstdorf znajdują się również skocznie o różnych wielkościach: normalna (K95, HS 106), średnia (K56, HS 60) oraz dwie małe (K30, HS 30; K19, HS 20).

Kiedyś i dziś – historia Audi Arena

Pierwsza skocznia w Oberstdorfie, Schanze auf den Halden, istniała od 1909 roku, ale ze względu na warunki atmosferyczne oraz krótki rozbieg, postanowiono zbudować nową skocznię. Budowa Schattenbergschanze rozpoczęła się w 1925 roku. W 1953 roku skocznia stała się częścią Turnieju Czterech Skoczni.

Ważne wydarzenia na dwóch największych skoczniach

Na Schattenbergschanze oraz skoczni normalnej odbyły się konkursy Mistrzostw Świata w Skokach Narciarskich w 1987 i 2005 roku.

Rozbudowa i nowi sponsorzy

W 2003 roku, po inwestycji 16,6 miliona euro, skocznia przeszła gruntowną rozbudowę. W 2004 i 2017 roku zmieniano nazwę kompleksu związane z pozyskaniem sponsorów tytularnych – browaru Erdinger Weißbräu oraz producenta samochodów Audi.

Innowacyjne rozwiązania

Schattenbergschanze była jednym z pierwszych obiektów na świecie, posiadającym system chłodzenia torów lodowych.

Rekordy skoczni

Najdłuższy skok na Schattenbergschanze oddał Gregor Schlierenzauer (145,5 m, 2007). W 2013 roku Sarah Hendrickson osiągnęła 148 m, jednak skok zakończył się upadkiem i kontuzją kolana.

Parametry techniczne Schattenbergschanze

Punkt konstrukcyjny: 120 m
Wielkość skoczni (HS): 137 m

Punkt sędziowski: 137 m

Długość rozbiegu: 108 m

Nachylenie progu: 11°

Wysokość progu: 3,38 m

Nachylenie zeskoku: 35,5°

Audi Arena Oberstdorf pozostaje jednym z najważniejszych ośrodków dla miłośników skoków narciarskich oraz zawodników na całym świecie. Z innowacyjnymi rozwiązaniami i bogatą historią, ten kompleks skoczni narciarskich wciąż przyciąga rzesze fanów i stanowi serce niemieckiego skoków narciarskich.

Q Ile jest skoczni w Oberstdorfie?

W Oberstdorfie znajdują się dwie skocznie narciarskie: duża Skocznia im. Heini-Klopfera oraz normalna Skocznia im. Schattenbergschanze.

Q Ile wynosi rekord skoczni w Oberstdorfie?

Rekord skoczni im. Heini-Klopfera w Oberstdorfie wynosi 145,5 metra i został ustanowiony przez Gregor Schlierenzauera.

Oceń skocznię - napisz recenzję

Your review is recommended to be at least 140 characters long

image

image