Szczyrk, niewielkie miasteczko w sercu Beskidów, przyciąga entuzjastów sportów zimowych z całego kraju. Na północnym stoku Skalite, na wysokości 620 metrów nad poziomem morza, znajduje się jedno z najważniejszych centrów narciarstwa w kraju – kompleks skoczni narciarskich imienia Beskidzkich Olimpijczyków.

Skocznie Narciarskie – Specyfikacja

Kompleks składa się z trzech skoczni o różnych rozmiarach, zapewniających odpowiednie warunki dla skoczków na każdym poziomie zaawansowania.

  1. Skocznia Normalna – normalna skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K95 i rozmiarze HS104;
  2. Skocznia Średnia – średnia skocznia narciarska o K70 i HS77;
  3. Skocznia Mała – mała skocznia narciarska o K40.

Skocznia Normalna – Miejsce dla Profesjonalistów

Dominującą część kompleksu stanowi Skocznia Normalna, z punktem konstrukcyjnym K95 i rozmiarem HS104. Skocznia ta jest idealnym miejscem dla doświadczonych skoczków, którzy chcą poprawić swoje rekordy i szlifować technikę.

Skocznia Średnia – Dla Zaawansowanych Skoczków

Tuż obok znajduje się Skocznia Średnia, o punkcie konstrukcyjnym K70 i rozmiarze HS77. Jest to doskonałe miejsce dla tych, którzy poczuli już smak lotu, ale chcą doskonalić swoje umiejętności, zanim przejdą na większy obiekt.

Skocznia Mała – Idealna dla Początkujących

Na końcu tego triumwiratu znajduje się Skocznia Mała o punkcie konstrukcyjnym K40. Jest to idealne miejsce dla początkujących skoczków, którzy chcą spróbować swoich sił w tym ekscytującym sporcie.

Tak różnorodny zestaw skoczni sprawia, że Szczyrk jest prawdziwym rajem dla miłośników narciarstwa klasycznego. Bez względu na poziom zaawansowania, każdy skoczek znajdzie tu coś dla siebie.

Historia skoczni w Szczyrku

Na początku była Skalite

Pierwszy dzwonek startu na Skalite rozbrzmiał 14 lutego 1937 roku. Było to dzieło klubu WKS Bielsko-Biała, który zapoczątkował wspaniałą tradycję skoków narciarskich na tym obiekcie. W tamtych czasach, skoczki osiągały odległości do 40 metrów.

Powojenna odsłona skoczni i triumf na szczeblu krajowym

Kiedy straszliwe lata II wojny światowej minęły, Skalite otrzymało nowe życie. Przed 24. Mistrzostwami Polski w 1949 roku, skocznia przeszła gruntowną przebudowę, której efektem było możliwość oddawania skoków na odległość aż do 70 metrów.

Powrót do rywalizacji i pierwszy rekordzista

Rok 1952 przyniósł ze sobą odradzanie się skoków narciarskich na Skalite, po dłuższej przerwie. W 1953 roku, Antoni Wieczorek wskoczył na listę rekordzistów skoczni, lądując na 63,5 metrze. Jego triumf nie trwał długo – niedługo potem Aleksander Kowalski pobił ten wynik o 4,5 metra.

Puchar Beskidów i Mistrzostwa Polski

Przez kolejne dekady, Skalite było miejscem najważniejszych zawodów skoków narciarskich w Polsce, w tym Pucharu Beskidów, który przyciągał skoczków z całego świata. Regularnie odbywały się tam także Mistrzostwa Polski.

Nowa era i skoki na odległość 86,5 metra

W latach 70. XX wieku, Skalite przeszło kolejną modernizację, tym razem na wzór słynnej skoczni olimpijskiej Holmenkollen. Rekord skoczni ustanowił wtedy Axel Zitzmann z NRD, osiągając odległość 86,5 metra.

Przebudowa dla Mistrzostw Świata Juniorów i rekordy skoczni

Lata 2007-2008 przyniosły kolejną przebudowę skoczni, tym razem na potrzeby Mistrzostw Świata Juniorów 2008, które planowano w Beskidach. Przed przebudową, rekord skoczni wynosił 93,5 m, a osiągnął go Krystian Długopolski w 1999 roku. Ten wynik wyrównał później Adam Małysz.

Era nowej skoczni K95 i rekordy Piotra Żyły

Wkrótce po renowacji, nieoficjalnym królem nowej skoczni K95 (HS-106) został Piotr Żyła, który osiągnął dystans 102 metrów. Oficjalne otwarcie skoczni miało miejsce podczas konkursu Pucharu FIS, gdzie nowy rekord 104 metrów ustanowił Łukasz Rutkowski. Piotr Żyła nie odpuszczał i w kolejnym dniu pobił rekord Rutkowskiego o pół metra. Ten sam wynik udało się osiągnąć Maciejowi Kotowi oraz Krzysztofowi Miętusowi podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Nowe obiekty i zawody na najwyższym szczeblu

Na przełomie 2008 i 2009 roku, obok głównej skoczni powstał obiekt K70 (HS-77). Pierwszymi zawodami na mniejszej skoczni był konkurs Lotos Cup, w trudnych warunkach pogodowych. Wtedy to padł pierwszy rekord obiektu – 69,5 m, który osiągnął Andrzej Gąsienica.

W 2009 roku, Skalite stało się gospodarzem zawodów w ramach IX Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Śląsk-Beskidy 2009. 23 lipca 2010 roku, podczas Mistrzostw Polski w skokach narciarskich, nastąpiło uroczyste otwarcie skoczni K40.

Niezapomniane rekordy i imię Beskidzkich Olimpijczyków

1 marca 2011 roku, Krzysztof Leja wylądował na 116 metrze na Skalite, bijąc poprzedni rekord Tomasza Byrta o 7 metrów. Skocznia była także gospodarzem zawodów Letniego Grand Prix w ramach Lotos Poland Tour, które wygrał Austriak Thomas Morgenstern. W 2018 roku, podczas uroczystości, kompleks skoczni otrzymał imię Beskidzkich Olimpijczyków, podkreślając jego znaczenie dla historii i rozwoju skoków narciarskich w regionie.

Rekordy skoczni K95 (po przebudowie w 2008 r.)

Rekordy zimowe
Lp.DataZawodnikOdległośćUwagi
1.15 lutego 2008 Piotr Żyła102 m
2.17 lutego 2008 Łukasz Rutkowski104 mFIS Cup
3.17 lutego 2008 Piotr Żyła104,5 mFIS Cup
4.20 lutego 2008 Maciej Kot104,5 mOOM, wyrównanie rekordu
5.20 lutego 2008 Krzysztof Miętus104,5 mOOM, wyrównanie rekordu
6.17 lutego 2009 Adrian Schuler105,5 mZEFM 2009
7.17 lutego 2009 Władimir Zografski106,5 mZEFM 2009
8.17 lutego 2009 Peter Prevc107 mZEFM 2009
9.17 stycznia 2010 Klemens Murańka107 mFIS Cup, wyrównanie rekordu
10.1 marca 2011 Krzysztof Leja116 mLOTOS Cup
Rekordy na skoczni Skaliste w Szczyrku

Lokalizacja skoczni

Niezapomniane, malownicze krajobrazy Beskidu Śląskiego otulają rozległe miasteczko o powierzchni 40 km2, które rozciąga się na ośmiokilometrowym pasie w dolinie Żylicy i dwukilometrowym obszarze w dolinie Biłej. To Szczyrk – górska perła i najchętniej odwiedzana miejscowość wypoczynkowa w kraju.

Bez wątpienia, to majestatyczne szczyty Skrzycznego, Klimczoka i Skalite są magnesem przyciągającym zarówno zapalonych miłośników górskich wycieczek, jak i tych, którzy szaleństwo na śniegu mają we krwi.

Skocznia „Skalite” stanowi sportową dumę Szczyrku. Usytuowana jest w samym centrum miasta, tuż obok malowniczego deptaka nad Żylicą. Wystarczy przejść na drugą stronę rzeki, aby stanąć u stóp tego imponującego obiektu.

W niewielkiej odległości od skoczni wznosi się góra Skalite, której szczyt na wysokości 864 metrów nad poziomem morza stanowi wspaniały punkt obserwacyjny, umożliwiający podziwianie panoramy miasta i okolicznych gór.

Q Ile jest skoczni w Szczyrku?

W sercu Szczyrku, w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich, znajdują się trzy imponujące, całoroczne skocznie. Na ich czele stoi skocznia normalna z punktem konstrukcyjnym K-95 i rozmiarem HS-106. Druga w hierarchii to skocznia średnia, o punkcie konstrukcyjnym K-70 i rozmiarze HS-77.

Q Czy można wejść na skocznie w Szczyrku?

Skocznie w Szczyrku są otwarte przez cały rok, dzięki zaawansowanym technologiom mrożenia rozbiegów i naśnieżania. Latem służą jako arena zarówno dla treningów, jak i zawodów. Skoczkowie docierają na szczyt za pomocą dwuosobowej kolei linowej.

Oceń skocznię - napisz recenzję

Your review is recommended to be at least 140 characters long

image

image